Zdravie versus choroba

Ako radi si na meniny a narodeniny želáme šťastie, lásku a najmä zdravie. Skutočnú hodnotu zdravia si však uvedomíme, až keď oň prídeme. Zmení sa nám život, postoj k druhým ľuďom, k nám samotným. Boj s chorobami zvádzalo ľudstvo od počiatku. Najprv si pomáhalo tým, čo ponúkla príroda – bylinkami, korienkami, výťažkami zo živočíchov, neskôr prišla snaha o nájdenie akéhosi univerzálneho lieku, ktorý by zlikvidoval všetky choroby.

Veľkým míľnikom bolo vynájdenie mikroskopu, keď anglický fyzik Robert Hooke už v 17-stom storočí uskutočnil svoje prvé pozorovania vlastnoručne zhotoveným mikroskopom a ako prvý vo vzorke dreva pozoroval bunky, aj keď ešte nerozumel ich funkcii ani stavbe.

Avšak skutočný rozvoj tejto oblasti nastal v 19-stom storočí, keď vedci začali robiť výskumy, ako pôsobia rôzne látky na ľudský organizmus. Základom bola opäť príroda, aj keď už začali experimenty aj na báze chémie.

20-te storočie bolo, ako vlastne vo všetkom, prelomovým aj v oblasti vývoja liečiv. Ako veľmi môžeme byť vďačný Alexandrovi Flemingovi za izolovanie antibiotickej substancie penicilín z plesne Penicillium notatum, za ktorú bol aj ocenený Nobelovou cenou v roku 1945. Konečne sa našla látka, ktorá bola schopná ničiť cudzorodé baktérie. Podotýkam – baktérie, nie vírusy. Aj keď, hovorí vám niečo meno Royal Raymond Rife? Bol to naozaj šikovný chlapík, ktorý vyvinul optický mikroskop, ktorého zväčšenie nebolo do dnešného dňa prekonané. Zameral sa najmä na zisťovanie pôvodcov chorôb, patogénne mikroorganizmy, baktérie aj vírusy, a možnosť narušenia ich vývojových štádií rastu a tým pádom zastavenie ich množenia v ľudskom organizme. A veru to aj dokázal! Získal zbraň proti väčšine chorôb, dokonca vyliečil ľudí z rakoviny, ale, paradoxne, práve tým si pod sebou podpílil konár. Ako to už vo väčšine prípadov býva, zničili ho tí, ktorým mal pomáhať...ľudia. Ale o tom niekedy nabudúce.

Vráťme sa teraz k našim do neba chváliacim a zároveň zatracovaným antibiotikám. Od čias Fleminga bolo možné vyliečiť mnoho chorôb, ktoré boli dovtedy považované za smrteľné. Zároveň v mnohých prípadoch prispeli k výraznému zlepšeniu kvality života pacientov. Antibiotiká sa postupne stávali najčastejšie používanými liekmi vo všetkých oblastiach medicíny. Teória bola dobrá, máme antibiotiká, zníži sa množstvo chorôb vo svete, porazíme ľudské utrpenie a smrť. Tu ma napadá jedna myšlienka zo Spielbergovho filmu: „Život si vždy nájde cestu.“ Pravda, v každom prevedení. Jednu baktériu zničíme, ďalšia sa objaví. Veď pohľad na zdravie obyvateľstva hovorí za všetko. Sme naozaj zdravší?? Ten pocit nemám. Čím viac máme liekov, tým sme chorľavejší. Predpokladom je, že v roku 2020 bude každé tretie úmrtie zapríčinené nadmerným užívaním liekov.

Čo môžeme urobiť, aby to tak nebolo? Možno viacej dbať na prevenciu. Zlepšiť stravovanie, znížiť hmotnosť, prestať fajčiť, menej sa stresovať, zlepšiť medziľudské vzťahy. No teda, už len samotná tá veta ma priviedla do stresu, aké ľahké je to napísať! Ale čo všetko sa za tým skrýva... snažím sa spočítať, čo z toho sa týka mňa. Je toho dosť, už len to, ako milujem kávu, na všetky spôsoby a pravú slovenskú kuchyňu, och :-). A čo tie medziľudské vzťahy, vraj doba je rýchla, doba je zlá, najviac skloňované slovo v súčasnosti je kríza, tak ako môžeme byť bez stresu?

Možno začať v maličkostiach. Prestať na všetko a všetkých (myslím tým nielen na politikov) frflať. Občas si zájsť aj s rodinou a so psom na prechádzku, na huby (a nevzlykať, že aj tak sú rádioaktívne) a nie sa len poflakovať v hypermarketoch. Stráviť hodinu nad nedeľným obedom, vychutnať si každý hlt jedla, poriadne ho požuvať, žalúdok vám bude vďačný. A, možno sa aj usmiať na toho dotieravého suseda, na ktorého, len keď si spomeniete, vstávajú vám vlasy dupkom. Len pozor, aby ste pri tom úsmeve nevyzerali ako zamrznutá figurína z múzea, sused by si to mohol zle vysvetliť. :-)

Nemenej významným krokom v účinnej prevencii proti chorobám je aj užívanie doplnkov výživy. Každý z nás vie, či počas dňa zje dostatočné množstvo ovocia a zeleniny, vlákniny, mliečnych produktov. Účinnou zbraňou proti stresu a zároveň silným antioxidantom je vitamín C, u nás v doplnku Absorbent C. Nervy ukľudní a minerálne látky doplní včelí peľ, Bee pollen, ktorý obsahuje veľké množstvo vitamínov skupiny B. Srdiečko posilní, cievy vyčistí a cholesterol zníži Arctic-Sea, doplnok, ktorý obsahuje nenasýtené mastné kyseliny omega 3 a 9 vo vyváženom pomere. Vlákninu získame spolu s mladým jačmeňom a lucernou v produkte Fields of Greens. No a nesmieme zabúdať na probiotiká, ktoré upravujú črevnú flóru, zlepšujú imunitnú odpoveď organizmu, chránia nás pred cudzorodými látkami aj pred stresom. Vezmite si každé ráno nalačno jednu tobolku Active Probiotic a pocítite tieto účinky na vlastnej koži!

Kamilka P., Žilina

 


Máte podobný názor? Nesúhlasíte? Máte k tomu čo povedať? Aké sú vaše skúsenosti? Dajte nám vedieť, radi váš názor zverejníme. Kontaktné údaje na Aloe vera Shop nájdete v sekcii Kontakt.Analýza aktuálneho zdravotného stavu
Ako objednať?