Dezinfekčný prípravok na ruky

Forever Hand Sanitizer

Dezinfekčný prípravok na ruky

V polovici 19. storočia bola jednou z najčastejších príčin úmrtia mladých rodičiek puerperálna sepsa. Neskôr sa zistilo, že tieto úmrtia boli spôsobené β – hemolytickým streptokokom. V roku 1846 Dr. Ignac Semmelweis zistil, že úmrtnosť rodičiek na puerperálnu sepsu bola vyššia, ak lekári, ktorí tieto rodičky vyšetrovali, vykonávali predtým pitvu. Usúdil, že „niečo“, je prenášané z pitevne na pôrodnicu na rukách lekárov a medikov. Zaviedol jednoduchý spôsob umývania rúk a podiel úmrtí na puerperálne sepsy sa výrazne znížil...

Ruky sú prostriedkom komunikácie, pracovným nástrojom, liečia, no môžu byť aj hrozbou. Povrch ruky, najmä znečistenej, je prostredím, kde sa sústreďuje množstvo rôznych mikroorganizmov, ktoré sa môžu vyznačovať výraznou rezistenciou na antibiotiká a na rôzne druhy dezinfekčných látok. Ďalej sa vyznačujú schopnosťou odolať vplyvom prostredia a prežívať na rukách dlhú dobu, čím dochádza k prenosu mikroorganizmov na iného jedinca, na rôzne predmety potraviny nevynímajúc. Dezinfekcia rúk má takto dominantný význam v prevencií prenosných chorôb a predstavuje základný krok k znižovaniu výskytu infekcií.

Základy infekčných chorôb a infekčného lekárstva sú spojené s menom talianskeho básnika a lekára Girolamo Fracastoro, ktorý v prvej polovici 16. storočia na základe empirického sledovania infekčných chorôb vyslovil predpoklad, že pôvodcom infekčných chorôb sú malé telieska „contagiosa“. Toto všetko sa udialo 300 rokov pred rozvojom mikrobiológie ako samostatnej vednej disciplíny. Za otca mikrobiológie sa považuje Holanďan Anton van Leeuwenhoek, ktorý s použitím vlastnoručne vyrobeného mikroskopu ako prvý uvidel a popísal jednobunkové organizmy, v roku 1674 prvoky a o dva roky neskôr aj baktérie. Výsledky svojich pozorovaní vydal v roku 1695 v súbornom diele „Tajomstvá prírody objavené Av. Leeuwenhoekom“, v ktorom pozorované objekty nazval „animalcules“ (zvieratká) a ktoré my dnes nazývame mikroorganizmy. Francúzsky učenec a vedec Louis Pasteur zasa vedecky zdôvodnil patogénnu úlohu niektorých mikróbov, vypracoval diagnostiku infekčných chorôb a vedecky zdôvodnil asepsu a antisepsu. Rakúsky lekár maďarského pôvodu Ignác Semmelweis sa zaslúžil o objavenie pôvodu horúčky omladníc. Zistil, že nákaza je prenášaná prostredníctvom rúk lekárov a medikov, a tak v roku 1847 ako prvý zaviedol významné preventívne opatrenia v boji s nemocničnými infekciami. Vyžadoval nielen umývanie rúk, ale tiež aj ich dezinfekciu v chlórovej vode. Dnes týmto opatreniam hovoríme hygiena rúk. Týmito opatreniami tak Dr. Semmelweis dosiahol pokles úmrtnosti u rodičiek na svojom oddelení z 35 percent na nulu.

Z epidemiologického hľadiska predstavujú znečistené ruky dôležitý faktor prenosu mnohých infekčných ochorení vrátane chorôb dýchacích ciest (nádcha, chrípka), zápalov tráviaceho traktu, žltačky typu A, kožných infekcií, zápalu mozgových blán a pod. Laboratórne experimenty ukázali, že schopnosť bakteriálneho kmeňa prežiť na koži pretrváva od troch až po viac hodín. Pokiaľ sa ruky neudržiavajú v čistote, podieľajú sa na šírení choroboplodných zárodkov. Predísť tomu možno správne vykonanou hygienou rúk. Hygiena rúk je všeobecný termín, ktorý zahŕňa mechanické umývanie rúk vodou a mydlom, hygienickú dezinfekciu rúk – vtieranie alkoholového dezinfekčného prípravu do pokožky rúk a chirurgické umývanie/dezinfekcia rúk, čo je umývanie rúk teplou vodou, mydlom s obsahom dezinfekčnej látky a kefkou, s následnou aplikáciou dezinfekčného prípravku na báze alkoholu. Dezinfekciu rúk vykonávame v takom prípade, ak nie je možné umyť si ruky vodou. Je to najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako zamedziť prenos nákazy od zdroja k vnímavému jedincovi. Dezinfekčné prostriedky na ruky sú síce účinné pri zabíjaní mikroorganizmov, ale už menej na odstránenie špiny. Jedine správne a dôkladné umytie rúk mydlom a teplou vodou s ich následnou dezinfekciou dezinfekčným prípravkom na báze alkoholu pomôže ochrániť naše zdravie.

Z výsledkov mnohých štúdií vyplýva, že najvhodnejšie prípravky na dezinfekciu rúk sú prípravky na báze alkoholu. A práve takýmto prípravkom je aj Forever Hand Sanitizer, bezfarebný alkoholový dezinfekčný roztok na ruky, ktorý zničí až 99,9 % baktérií a vírusov. Okrem alkoholu prípravok obsahuje hydratačné zložky, Aloe vera, včelí med a vitamín E, po ktorých sú ruky jemné a vláčne. Navyše vďaka prítomnosti vonných éterických olejov pokožka rúk pekne rozvoniava po citróne a levandule. Prípravok odporúčam používať na ruky ľahko znečistené ako súčasť režimu hygieny rúk.

Zloženie

Voda, etylalkohol, izopropylalkohol, stabilizovaný gél z aloe vera, med, glycerín, vôňa citróna a levandule, tetrahydroxypropyl etylenediamine, alkyl akrylát krospolymér, tokoferylacetát (vitamín E) a isopropylmyristát.

Skôr než si povieme niečo o použití tohto výrobku, najskôr si jeho najdôležitejšie zložky v krátkosti predstavíme:

  • Alkoholy - v tomto výrobku sa nachádza etylalkohol a izopropylalkohol. Alkoholy sa niekedy používajú ako dezinfekčné látky, ale omnoho častejšie ako antiseptiká. Majú široké spektrum mikrobicídneho účinku, okrem toho majú konzervačné, tonizujúce a odmasťujúce účinky. Alkoholy sú účinnejšie v kombinácií s čistou vodou. 70% izopropanol alebo 70% etanol sú účinnejšie než 90% alkohol, pretože vyšší obsah vody umožňuje lepšiu difúziu cez bunečné membrány baktérií. Nevýhodou je, že alkoholy sú len málo účinné proti rezistentným spóram baktérií a hub. Účinné sú však aj proti veľkým i malým vírusom, vrátane rotavírusov a norovírusov.
  • Aloe vera - má protizápalové a antimikrobiálne účinky. Svojím zložením pokožku vyživuje, zmäkčuje a zvláčňuje. Zvyšuje tvorbu kolagénu a elastínu a stimuluje regeneráciu porušených tkanív. Hojivo pôsobí na rany a mierne chráni pred UV žiarením. Zakomponované do Forever Hand Sanitizer pokožku vyhladzuje, zvláčňuje, upokojuje a zvlhčuje.
  • Včelí med - je osvedčený prostriedok prírodnej medicíny. Používa sa na ošetrovanie pokožky a vlasov. Pokožka ho dobre znáša, obsahuje veľa látok, ktoré ju vyhladzujú a zvláčňujú. Vďaka vysokému obsahu enzýmov a organických kyselín má konzervačné, protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti. V kombinácií s Aloe vera pokožku rúk výrazne zvláčňuje a zvlhčuje.
  • Glycerín - (trojsýtny alkohol glycerol) je základná zložka živočíšnych a rastlinných tukov. V kozmetike sa používa ako humektant, hygroskopická látka viažuca vodu, čím spomaľuje vysychanie pokožky. Pomáha pri hojení rán, pokožku harmonizuje ako celok a zároveň ju zmäkčuje a zjemňuje.
  • Tokoferylacetát - (vitamín E acetát) je antioxidant, ktorý zabraňuje odbúravaniu tukov a olejov. Má ochranný účinok na bunečnú stenu, a tak ju chráni pred náporom voľných radikálov. Podporuje prirodzenú obnovu kožných buniek, zmierňuje ich podráždenie a predlžuje životnosť. Má dobré hydratačné schopnosti, pokožku vyživuje, dokonale ošetruje a súčasne zlepšuje jej elasticitu, čím vyhladzuje jazvy. Ľahko vniká do pokožky a pôsobí proti voľným radikálom, hlavným pôvodcom predčasného starnutia.
  • Éterické silice (vôňa citróna a levandule) - priaznivo pôsobia na náš nervový systém a emócie. Upokojujú a stabilizujú myseľ, podporujú imunitný systém a spúšťajú ozdravujúci proces celého organizmu.

TERAPEUTICKÉ INDIKÁCIE

Forever Hand Sanitizer je antiseptikum a dezificiens na vonkajšie použitie s protizápalovým účinkom. Výrobok sa odporúča používať na:

  • hygienickú a chirurgickú dezinfekciu rúk,
  • chirurgickú dezinfekciu operačného poľa,
  • povrchovú dezinfekciu kože pred drobnými výkonmi (injekcie, punkcie),
  • dezinfekciu povrchových kožných poranení (nie otvorených rán),
  • antiseptické ošetrenie menších popálenín, dekubitov, infi kovanej, bakteriálnej dermatitídy
  • vhodný je i pre potreby v zdravotníckych zariadeniach.

Dávkovanie a spôsob podávania

Forever Hand Sanitizer sa vtiera do suchej pokožky rúk alebo na aplikačné miesta na koži. Na hygienickú dezinfekciu rúk treba aplikovať cca 3 ml prípravku a nechať pôsobiť asi 30 sekúnd, teda do odparenia alkoholovej zložky. Odpadá následné utieranie rúk do uteráka.

Technika dezinfekcie rúk

Pre hygienickú dezinfekciu rúk je nesmierne dôležitá správna technika dezinfekcie s dôrazom na miesta, ktoré sú najviac znečistené a na ktoré sa zabúda. Sú to predovšetkým prsty rúk, najmä priestor medzi prstami a pod nechtami, ale aj miesta záhybov na dlani. Asi 3 ml prípravku naneste na celý povrch pokožky rúk a potierajte si ruky spôsobom dlaň o dlaň. Potom pokračujte preložením dlane pravej ruky na chrbát ľavej ruky s čistením vnútorných strán prstov a potom opačne. Ďalej si trením, čistite spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a potom opačne. Prsty jednej ruky uzavrite do dlane a potierajte oproti druhej dlani. Krúživým pohybom si čistite ľavý palec pravou rukou a potom opačne. Spojenými prstami pravej ruky čistite krúživým pohybom ľavú dlaň a potom opačne. Každý pohyb opakujte päťkrát. Akonáhle ruky uschnú, sú vydezinfi kované. Celý proces dezinfekcia by mal trvať 30 až 40 sekúnd.

Liekové a iné interakcie

Pri vonkajšom použití sú klinický bezvýznamné.

Používanie v gravidite a počas laktácie

Prípravok je možné používať v období gravidity a laktácie v rámci uvedených indikácii.

Nežiaduce účinky

Nie sú, len zriedkavo možnosť kontaktnej precitlivenosti, zvlášť pri opakovanom používaní.

Farmakologické vlastnosti

Pri lokálnom použití sa prípravok len minimálne vstrebáva kožou.

Predávkovanie

Pri správnom používaní predávkovanie nie je možné. Pri náhodnom perorálnom požití už nízka alebo stredná koncentrácia alkoholu utlmuje funkcie mozgu a spôsobuje zmeny súdnosti a emociálnu labilitu. Vyššia koncentrácia alkoholu hlavne u detí vyvoláva kómu (hlboký spánok až bezvedomie) a kardiorespiračný kolaps (zlyhanie krvného obehu a dýchania).

Kontraindikácie

Alergia na etanol.

Špeciálne upozornenia

vyhýbajte sa aplikácii prípravku na sliznice (napr. nos, oči a pod.). Pri náhodnom perorálnom požití sa úplne vstrebáva (20 % v žalúdku, 80 % v tenkom čreve).

Podmienky a spôsob skladovania

  • Uchovávať dobre uzatvorené, pri teplote do 25 C!
  • Pozor, horľavina II. triedy!
  • Uchovávať mimo dosahu deti!
  • Veľkosť balenia: 59 ml.
  • Prakticky zatvárateľná fľaška.
  • Je vhodný na nosenie so sebou v príručnej taške.

Zhrnutie

Záverom by som chcel zdôrazniť, že Forever Hand Sanitizer:

  • Je najlacnejší a najjednoduchší spôsob, ako zamedziť prenosu infekcie rukami, a tak sa chrániť.
  • Obsahuje aloe vera, včelí med a vitamín E. Čistí, zabíja baktérie a zároveň pokožku rúk aj osviežuje.
  • Zabíja 99.9 % baktérií a vírusov.
  • Je vhodný pre prípad, že nie sú k dispozícii vhodné podmienky na umytie rúk (po toalete, pre matky s malými deťmi napr. pri prebaľovaní a pod.)
  • Je šetrný pre ruky aj pri opakovanom použití.

Autor článku: Doc. MVDr. Vojtech Lisák, CSc., MPH.,
člen poradného zboru Forever Living Products SR a ČR

Zdroj: Zdravie a vitalita


Analýza aktuálneho zdravotného stavu
Ako objednať?