Forever Kids
spoľahlivý prostriedok pre malé deti i tehotné ženy

V Európe predstavuje nedostatok vápnika, železa a viacerých vitamínov v strave hlavný nutričný deficit postihujúci významnú časť populácie. Lekárske výskumy z poslednej doby sú alarmujúce. Ukazujú, že deťom vo veku sedem až deväť rokov chýba v priemere 34 % odporúčanej dennej dávky vápnika a železa, 20 % vitamínu B2 a vitamínu C a 31 % vitamínu E. Ešte horšia je situácia medzi deťmi vo veku od jedenásť do pätnásť rokov, keď v priemere sa im nedostáva až polovica odporúčanej dennej dávky vápnika, železa a vitamínu C, 58 % vitamínu A a B2 a až 60 % vitamínu E. Tento nedostatočný prísun dôležitých látok je u školopovinných detí natoľko závažný, že v dospelosti môže spôsobiť celú radu závažných zdravotných problémov. Určitým pomocníkom pri eliminácii tejto nepriaznivej situácie by mohol byť momentálne najnovší výrobok spoločnosti FLP, Forever Kids.

Železo, vitamín B12 a kyselina listová sú si po chemickej stránke absolútne odlišné avšak jedno majú spoločné, sú nevyhnutné pre normálnu tvorbu červených krviniek. Nedostatok ktorejkoľvek tejto látky vedie k anémii, teda chudokrvnosti. Železo je nevyhnutné pre tvorbu hemoglobínu, pri jeho nedostatku dochádza k vzniku mikrocytovej hypochromnej anémie. Vitamín B12 a kyselina listová sú nevyhnutné pre syntézu DNA a ich nedostatok vedie k poruche tvorby erytropoidných prekurzorových buniek a ich abnormálnemu dozrievaniu. V periférnej krvi sa rozvíja charakteristický krvný obraz aj typický obraz kostnej drene – megaloblastová anémia. Vápnik priaznivo ovplyvňuje nervovo-svalovú dráždivosť a zrážanie krvi. Nutný je pre stavbu kostí a zubov.

Ako som spomenul, v súčasnosti trpí nedostatkom týchto dôležitých látok takmer polovica školopovinných detí, ale aj veľké percento tehotných žien. Preto je nevyhnutná prevencia, kde sa najväčší význam prikladá kvalitnej a vyváženej strave bohatej na všetky dôležité vitamíny a minerálne látky. Priemerná strava obsahuje denne asi 15 – 20 mg elementárneho železa, z ktorého sa u zdravého človek bez defi citu (nedostatku) železa vstrebe len nejakých 5 – 10%. Musíme si však uvedomiť, že fyziologické straty železa u mužov činia asi 1 – 1,3 mg denne, u menštruujúcich žien je nutné počítať s dennou stratou až 2 mg železa, avšak v tehotnosti stúpa jeho denná spotreba až na 3 – 5 mg, na čo už nestačí len jeho krytie z potravy a tak ľahko dochádza k negatívnej bilancie železa. Všeobecne znižujúca sa kvalita potravín zvyšuje potrebu dopĺňať denné straty zásobného železa a ostatných živín formou vhodných výživových doplnkov. Práve takýmto prípravkom je aj Forever Kids, ktorého zloženie a priaznivé účinky na organizmus si objasníme trochu bližšie.

ZLOŽENIE

Forever Kids je výživový doplnok obsahujúci patentovanú zmes výživných látok: Vitamín B1; Vitamín B6; Vitamín D3 (cholekalciferol); Niacín (vitamín B3); Vitamín C; Biotín (vitamín B7); kyselina pantoténová (vitamín B5); Vitamín B2; Vitamín B12; Vitamín E; Folát (vitamín B9); vápnik (malát jablčnanu vápenatého); horčík (malát jablčnanu horečnatého); zinok (bisglycinát zinočnatý); meď (glukonát meďnatý) a železo (bisglycinát železnatý).

Ostatné zložky: prírodná hroznová a broskyňová príchuť a fytonutrienty (fytoživiny), čiže nutrične významné zložky rastlinného pôvodu s výrazným antioxidačným účinkom. Fytonutrientovú základňu vo Forever Kids tvorí zmes 20 druhov ovocia a zeleniny: červená paprika v prášku, paradajky v prášku, jahody v prášku, brusnice v prášku, acai v prášku, mangostana v prášku, kustovnica čínska (lycium) v prášku, granátové jablká v prášku, čučoriedky v prášku, brokolica v prášku, špenát v prášku, kel v prášku, cukrová repa v prášku, mrkva v prášku, tekvica v prášku, hrozno v prášku, jablka v prášku, acerolový extrakt v prášku, kapustový a cibuľový prášok.

Nové technológie spracovania umožňujú emulgovať, dehydrovať a bleskovo vysušiť surové ovocie a zeleninu na ochranu všetkých cenných fytonutrientov, vitamínov, minerálov a enzýmov, ktoré náš organizmus potrebuje. Výsledkom toho je multivitamínový a multiminerálový komplex, ktorý nie len skvelo chutí, ale navyše dodáva nášmu telu ďalšie dôležité látky, ktoré tento skvelý výrobok ponúka. Aby sme plne pochopili význam a účinok tohto výrobku na organizmus, o jeho jednotlivých zložkách sa zmienim podrobnejšie:

VITAMÍN A (v prípravku je vo forme beta-karoténu)

Beta-karotén je jeden z najbezpečnejších foriem v tukoch rozpustného vitamínu A; z jednej molekuly beta-karoténu vznikajú dve molekuly vitamín A. Tento vitamín pôsobí ako antioxidant, je potrebný pre delenie buniek a pre normálny rast a vývoj tela, obzvlášť pre zdravé kosti a zuby. Reguluje funkciu imunitného systému, chráni sliznice pred infekciami a je základom pre tvorbu fotosenzitívneho pigmentu dôležitého pre zrak. Jeho nedostatok môže viesť k degenerácii očných tkanív a retardácii rastu. Ako antioxidant inhibuje účinok voľných radikálov a zabraňuje oxidačnému poškodeniu lipidov, proteínov a DNA.

VITAMÍN B1 (tiamínmononitrát)

Tiamínmonohydrát je vlastne tiamín, vitamín B1, ktorý podobne ako všetky ostatné vitamíny skupiny B je rozpustný vo vode. Je potrebný pre metabolizmus cukrov, udržiava potrebnú hladinu kyslíka v krvi. Dôležitý je aj pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému. Jeho nedostatok sa prejavuje únavou, bolesťami svalov, znížením chuti do jedla, nervozitou a podráždenosťou. Extrémna hypovitaminóza spôsobuje smrteľnú nervovú chorobu beriberi (vyskytuje sa v krajinách, kde hlavnú zložku potravy tvorí lúpaná ryža).

VITAMÍN B6 (pyridoxín hydrochlorid)

Vitamín B6 je dôležitý pre imunitné funkcie organizmu, významnú úlohu však zohráva aj v metabolizme červených krviniek, pri raste a vývoji kostry. Je to jeden z najdôležitejších vitamínov v metabolizme proteínov – pomáha pri premene bielkovín na aminokyseliny a aminokyseliny na bielkoviny. Zmierňuje únavu, urýchľuje regeneráciu a napomáha rastu svalového tkaniva. Pôsobí pozitívne na psychiku človeka pri telesnej záťaži, rovnako ako pri depresívnych stavoch. Jeho nedostatok je u dospelých ľudí pomerne vzácny, ale napriek tomu môže nastať pri užívaní niektorých druhov liekov. Prejavuje sa zápalom kože, zápalmi v oblasti úst, nespavosťou, nervovými poruchami, podráždenosťou či anémiou.

VITAMÍN D3 (cholekalciferol)

Cholekalciferol je jedna z foriem v tukoch rozpustného vitamínu D, nazýva sa tiež vitamín D3 alebo kalciol. Vitamín D je nenahraditeľný pri vstrebávaní vápnika a fosforu a tvorby kostí a zubov. Podieľa sa na správnej funkcii kože. Jeho potreba je vyššia najmä v detstve, teda v období zvýšeného rastu. Nedostatok sa prejavuje svalovou slabosťou, svalovým napätím, mäknutím kostí, čo vedie k bolestiam a zlomeninám. U malých detí aj k deformáciám kostry.

NIACÍN (niacínamid; vitamín B3; vitamín PP, antipelagrový faktor)

Niacín je jeden z vitamínov skupiny B, nazýva sa tiež vitamín B3 alebo antipelagrový vitamín. Niacín je nevyhnutne potrebný pri tvorbe energie v bunkách, podporuje funkciu tráviaceho ústrojenstva, srdcovú, nervovú a svalovú činnosť a je dôležitý pre udržiavanie zdravej kože. Podieľa sa na oprave DNA, riadení krvného obehu a produkcií serotonínu (hormón zodpovedný za dobrú náladu a optimistické myslenie). Nedostatok niacínu môže viesť k pelagre, chorobe charakterizovanej zápalom kože, postihnutím slizníc, problémami s trávením a duševnou poruchou (depresívna psychóza a v horších prípadoch až demencia).

BIOTÍN (D-biotín; vitamín B7; vitamín H)

Biotín patrí do skupiny B vitamínov, niekedy je tiež označovaný ako vitamín B7 alebo vitamín H. Je nevyhnutný pre zdravie ciev a pokožky (chráni pred ekzémami a kožnými zápalmi, posilňuje rast vlasov a chráni ich pred vypadávaním). Podporuje metabolizmus aminokyselín, tukov a uhľohydrátov a zlepšuje premenu glukózy na energiu. Pomáha pri vstrebávaní kyseliny listovej a vitamínu B12 a zmenšuje prejavy nedostatku zinku. Nedostatok biotínu sa prejavuje zápalom kože, vypadávaním vlasov, poruchami chôdze, nevoľnosťou, depresiami až záchvatmi paniky.

VITAMÍN C (kyselina L-askorbová)

Vitamín C je kyselina a zároveň aj vitamín. Okrem iných vlastností je známy svojou schopnosťou chrániť všetky druhy bielkovín (vrátane kolagénu) pred poškodením a zbavovať telo organických i anorganických jedov. Je potrebný pre udržiavanie pevnosti cievnych stien (najmä kapilár) a tkanivové dýchanie. Podporuje vstrebávanie železa, stimuluje tvorbu bielych krviniek, vývoj kostí, zubov a chrupaviek. Jeho nedostatok (hypovitaminóza) sa prejavuje spomaleným rastom, kazením zubov, narušením stavby kostí, deformitami kĺbov, nedostatočnou odolnosťou voči infekciám, únavou, žalúdočnými problémami, lomivosťou kapilár a zníženou tvorbou mlieka. Extrémna hypovitaminóza spôsobuje chorobu skorbut, prejavujúcu sa anémiou, krvácavosťou, opuchom kĺbov a ďasien, stratou zubov, krehkosťou kostí, sterilitou, častými infekciami, atrofi ou svalov a žalúdočnými vredmi.

KYSELINA PANTOTÉNOVÁ (D-pantotenát vápenatý; vitamín B5)

Kyselina pantoténová, teda vitamín B5 je kyselina a zároveň vitamín. Je súčasťou koenzýmu A, medziproduktu metabolizmu cukrov, tukov a bielkovín. Vstupuje do Krebsovho cyklu (cyklus kyseliny citrónovej - cyklická postupnosť reakcií odbúravania sacharidov na oxid uhličitý, pričom sa v bunkách vytvára veľké množstvo energie), taktiež sa podieľa na tvorbe hemoglobínu. Hypovitaminóza je u človeka je veľmi zriedkavá. Možné príznaky sú depresie, svalová slabosť, vredové ochorenie dvanástnika.

VITAMÍN B2 (ribofl avín)

Vitamín B2 v spolupráci s enzýmami sa podieľa na metabolickej premene živín (cukrov, tukov, bielkovín) a získavaní energie pre bunku. Spolu s ďalšími vitamínmi (kyselina listová, pyridoxín, niacín) sa zúčastňuje produkcie hormónov z kôry nadobličiek (kortizol, glukokortikoidy). Je dôležitý pre dobrý stav kože a očí, funkciu srdca a tráviaceho traktu a na produkciu červených krviniek. Jeho nedostatok môže vyvolať rakovinu krčka maternice, syndróm karpálneho tunela a migrény.

VITAMÍN B12 (kyanokobalamín)

Vitamín B12 je životne dôležitý pre tvorbu DNA, RNA a myelínu (ochranný obal nervových vlákien). Nevyhnutný je aj pre bunkové delenie a transport kyseliny listovej a jej derivátov do buniek. Nachádza sa predovšetkým v potravinách živočíšneho pôvodu, jeho prítomnosť v rastlinnej ríši je veľmi zriedkavá. Nedostatok sa prejavuje únavou, málokrvnosťou, brnením a mrazením v končatinách, poruchami čuchu. Môže spôsobovať degeneratívne zmeny nervového systému.

VITAMÍN E (D-alfa-tokoferylacetát)

Vitamín E patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Ako prírodný antioxidant chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, zúčastňuje sa obnovy a rastu svalovej hmoty a ďalších tkanív. Je dôležitý pre prevenciu samovoľných potratov, má účinok na plodnosť a potenciu. Podporuje činnosť pohlavných žliaz. Spomaľuje proces starnutia buniek a tkanív preto sa pridáva aj do kozmetických prípravkov a má močopudné účinky, čím znižuje krvný tlak. Jeho nedostatok spôsobuje poruchu v tvorbe gestagénov (skupina ženských pohlavných hormónov), zvýšený rozpad červených krviniek, sterilitu, degeneráciu pohlavných žliaz, zápaly obličiek a spomalené hojenie rán.

FOLÁT (kyselina listová; kyselina pteroylmonoglutámová; vitamín B9)

Kyselina listová čiže folát alebo kyselina pteroylmonoglutámová je súhrnný názov pre jej derivát, vitamín B9. Kyselina listová je základným koenzýmom metabolizmu bielkovín. Je nevyhnutná pre všetky procesy bunkového delenia a rastu. Obzvlášť dôležitá je pre červené krvinky, syntézu DNA a rýchlo sa deliace bunky v kostnej dreni. Spolu s vitamínom B12 je dôležitá aj pre metabolizmus homocysteínu, rast tkaniva a funkciu buniek. Zvyšuje chuť do jedla a stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny. Jej nedostatok v tehotenstve je spojený s potratom, abláciou (odlúčenie) placenty, nízkou pôrodnou váhou novorodenca a defektmi nervovej trubice. Významovo nie menej dôležitou súčasťou Forever Kids sú minerály. Čo je však najpodstatnejšie z hľadiska využiteľnosti pre organizmus, všetky minerály v tomto výrobku sú v chelátovej väzbe. Minerály sú potrebné pre tvorbu telesných tekutín, stavbu kostí, údržbu nervovej sústavy, reguláciu svalového napätia, vrátane svalov srdca a ciev. Pretože sa minerály v tele zapájajú snáď do všetkých enzymatických činností, sú nevyhnutné aj pre správne využitie vitamínov a ďalších živín. Ľudské telo ako každá iná prírodná jednotka si musí udržiavať vlastnú chemickú rovnováhu. Tá závisí od množstva jednotlivých prvkov v organizme a najmä na ich vzájomnom pomere. Stav každého prvku v tele ovplyvňuje všetky ostatné, takže v prípade nevyrovnaného množstva čo len jedného prvku je ovplyvnený aj stav všetkých ostatných. A ak nedôjde k náprave, môže dôjsť k reťazovej reakcii nerovnováhy, až vzniku rôznych zdravotných problémov. Na druhej strane je však potrebné zdôrazniť, že využiteľnosť minerálov závisí od ich vstrebateľnosti v organizme a tá zase od toho v akej forme sa dostávajú do tela.

ČO SÚ TO TEDA MINERÁLY?

Táto otázka je prvým krokom k presnému určeniu významu minerálov vo výžive človeka a zvierat. Slovník popisuje minerály ako pevné, kryštalické substancie, ktoré nie sú živočíšneho ani rastlinného pôvodu, teda nie sú organického pôvodu. To znamená, že minerály sú anorganického pôvodu, vďaka tomu si ich náš organizmus nedokáže vytvoriť, musí ich prijať v potrave a následne vstrebať. Medzi najdôležitejšie minerály vo výžive patrí: bór, horčík, draslík, vápnik, vanád, fosfor, chróm, mangán, železo, meď, zinok, selén, molybdén, kobalt a jód. Ako som už spomenul, klinické štúdie potvrdzujú, že nedostatok minerálov je príčinou „kolapsu“ a priamo sa podpisuje pod vznik mnohých vážnych zdravotných problémov, vrátane porúch imunitného systému. A tak druhou otázkou zostáva využiteľnosť minerálov v tele. Na základe klinických štúdií o pohybe minerálnych látok v organizme bolo zistené, že pre tento účel sú najvhodnejšie takzvané chelátové formy (väzby) minerálov. Chelát predstavuje väzbu minerálu na dva „nosiče“ obvykle sú to aminokyseliny, kde je minerál akoby zovretý do kliešti (chelát = kliešte) v zmysle: AMINOKYSELINA – MINERÁL – AMINOKYSELINA, alebo, menej často, organická kyselina. Vďaka tomu, že je pre telo vstrebávanie aminokyselín úplne prirodzené, predstavuje vstrebávanie chelátov bezproblémovú záležitosť. V tejto forme prechádzajú minerály nezmenené žalúdkom a následne je celá táto chelátovaná forma vstrebaná cez sliznicu tenkého čreva. Preto sú minerály v organizme využiteľné v neporovnateľne vyššej miere ako je tomu pri anorganickej, ale aj klasickej organickej forme. Tu dochádza k najčastejším omylom a je potrebné rozlišovať cheláty (chelátovú väzbu) od organickej formy, ktorá predstavuje len väzbu jednej aminokyseliny na minerál v zmysle AMINOKYSELINA – MINERÁL. Touto väzbou sa vyznačujú i klasické „multivitamíny“ v lekárňach určené pre širokú verejnosť. V tomto prípade prejde väčšina minerálov zažívacím traktom nevstrebaná a bez výraznejšieho „efektu“ vychádza „stolicou von“.

VÁPNIK (malát jablčnanu vápenatého)

Vápnik z hľadiska výživy patrí spolu s horčíkom, sodíkom, draslíkom a fosforom k makroelementom. Nedostatočný prísun vitamínov u detí pozorujú odborníci už dlhšiu dobu, avšak pomerne novým javom sú nízke dávky vápnika. Odborníci zdôrazňujú, že pre človeka je rozhodujúce, koľko vápnika dostane do tela v prvých pätnástich rokoch života - v tej dobe sa totižto tvorí základ pre stavbu kostí. V dospelosti vápnika už len ubúda. Ak je ho v dnešnej mladej populácii málo, a potom ho už len ubúda, v dospelosti budú títo ľudia omnoho častejšie trpieť na rôzne poruchy pohybového aparátu ako je tomu dnes. Aby sme plne pochopili zmysel a význam prevencie, je potrebné poznať niektoré podrobnosti týkajúce sa vývoja nášho skeletu. Od narodenia do dospelosti sa celkové množstvo kostného minerálu zvýši asi 50 násobne. K najväčším zmenám dochádza v puberte, kedy je rast najväčší. U dievčat je to medzi 11. až 14. rokom života, u chlapcov od 13 do 17 rokov. V tomto období dochádza k rýchlemu rastu kostí, avšak ich mineralizácia sa oneskoruje. Tento dočasný nepomer je príčinou častejších zlomenín. Po 30. roku života postupne začína prevažovať úbytok kostnej hmoty, kosti sú krehkejšie a lámavejšie. Preto je dôležité už v mladom veku myslieť na potreby organizmu, teda dostatočný prísun vápnika a ďalších dôležitých minerálov, aj formou vhodných výživových doplnkov a tým sa vyvarovať mnohým možným komplikáciám v neskoršom veku. Nedostatok vápnika vyvoláva bolesti kĺbov, osteoporózu, necitlivosť horných a dolných končatín, reumatické zápaly kĺbov, svalové kŕče, búšenie srdca, problémy s pamäťou, nervozita, úbytok energie, vyššia kazivosť zubov, lámavosť nechtov a ekzémy.

HORČÍK (malát jablčnanu horečnatého)

Horčík je najdôležitejším vnútrobunkovým minerálom a je nenahraditeľný pre množstvo telesných funkcií, vrátane prenosu nervových impulzov, tvorbu zubov a kostí a svalových sťahov. Je súčasťou viacej než 300 enzýmov a tak je zapojený do väčšiny biochemických procesov v tele. Má sedatívne účinky na nervový systém, odstraňuje svalovú slabosť a tendenciu k spazmofílii (sklon ku kŕčom) a tetanickým kŕčom (bolestivé a kŕčovité napätie svalov). Má stimulačný účinok na nervový systém a vhodný je i pri migrénach. Nedostatok horčíka spôsobuje u človeka nepravidelný srdcový rytmus, srdcové infarkty, ochabnuté svaly, neobvyklú slabosť, nepríjemné kŕče, ale aj nočné pomočovanie a obličkové kamene.

ŽELEZO (bisglycinát železnatý)

Železo tvorí štruktúru červeného krvného farbiva hemoglobínu, ktorý je zodpovedný za prenos kyslíka ku všetkým bunkám v tele. V organizme človeka sa nachádza železo vo forme funkčného (hemoglobín, myoglobín - bielkovina v kostrovom a srdcovom svale, cytochrómy - proteíny, nachádzajúce sa v cytoplazme a mitochondriách buniek), transportného a zásobného železa (transferínové Fe, feritin), avšak v najväčšom množstve sa nachádza práve v hemoglobíne. Absorpcia železa sa významne zvyšuje ako reakcia na jeho nedostatočné zásoby alebo zvýšené požiadavky (menštruujúce či tehotné ženy), deti a mládež v období zvýšeného rastu. Jeho vstrebávanie stúpa v prítomnosti žalúdočnej HCl a vitamínu C. Nedostatok sa prejaví najskôr ako prelatentná sideropénia (postupné znižovanie zásob železa v organizme), ktorá prechádza do latentnej sideropénie (zásoby železa sú už vyčerpané a znížená je aj dodávka železa pre tvorbu erytrocytov, avšak nie je ešte prítomná anémia). Posledným štádiom je sideropenická anémia (anémia z nedostatku železa), kedy sa rozvíja klinický obraz anémie: malátnosť, slabosť, únavnosť, znížená pracovná výkonnosť, palpitácie (pocit búšenia srdca), bolesti hlavy, poruchy spánku a bledosť kože a slizníc. Samozrejme klasifi kácia anémií z etiopatogenetického hľadiska je omnoho širšia, ktorej výklad však nie je náplňou tohto článku.

ZINOK (bisglycinát zinočnatý)

Zinok sám reguluje okolo 80 enzymatických proces a zohráva dôležitú úlohu v potláčaní zápalov (cez blokádu cyklooxygenázy a 5-lipoperoxidázy), má vplyv na proces hojenia rán, ale tiež je nutný pre prirodzený sexuálny vývoj (preto sa využíva pri problémoch s neplodnosťou). Je potrebný aj pre funkciu prostaty. Spolu s vitamínom A znižuje riziko ekzémov a akné. Zinok je potrebný pre syntézu bielkovín a tvorbu kolagénu, podporuje procesy hojenia a posilňuje imunitný systém.

MEĎ (glukonát meďnatý)

Meď je esenciálnym prvkom pre všetky vyššie rastliny a živočíchy a zaraďujeme ju medzi tzv. stopové prvky – v organizme človeka sa vyskytuje síce v malom množstve, je však pre človeka nevyhnutná. Meď je súčasťou mnohých enzýmov a je aktivátorom dýchacích enzýmov. Uľahčuje zadržiavanie železa, napomáha jeho vstrebávaniu a tak zodpovedá aj za tvorbu hemoglobínu. Nevyhnutá je pri spracovaní vitamínov, priaznivo ovplyvňuje nervový systém a tým, že redukuje hladinu histamínu má aj protialergické účinky. Významne sa podieľa na štruktúre vlasov. Meď je dôležitá aj pre tvorbu červených krviniek, podporuje krvnú zrážanlivosť, spevňuje krvné cievy, kosti, šľachy a nervy. Dôležitá je v prevencii kardiovaskulárnych chorôb a pomáha udržovať plodnosť. Fytonutrientovú zložku vo Forever Kids tvorí zmes z 20 druhov ovocia a zeleniny v práškovej forme. O väčšine týchto látok už bolo v minulosti pojednávané aj na stránkach tohto časopisu, s mnohými sa stretávame napr. vo Forever Nature's 18, Forever Pomesteen Power či Argi+, preto sa na tomto mieste zmienim len o niektorých z nich.

ČERVENÁ PAPRIKA (Capsicum frutescens) v prášku

Červená paprika obsahuje veľké množstvo fytonutrientov, ktoré posilňuje našu obranyschopnosť a stimuluje zažívanie. Má dobrý vplyv aj na zrak a ochranu kože, napomáha lepšej regenerácii tkanív. Je bohatým zdrojom karotenoidov, vrátane beta-karoténu, vitamínu C, B1, B2 a E. Z minerálnych látok obsahuje paprika draslík, horčík, vápnik, železo, zinok a jód. Z ďalších obsahových látok spomeniem aspoň dve najdôležitejšie a to kapsaicin a dihydrokapsaicin, ktoré dávajú paprike jej typickú štipľavú chuť. Dihydrokapsaicin, v závislosti od koncentrácie, môže významne znížiť hladinu celkového a LDL-cholesterolu v tele a znižuje oxidáciu krvných lipidov. Kapsaicin zase znižuje agregáciu krvných doštičiek a zlepšujú krvný obeh a predpokladá sa, že zohráva úlohu i pri znižovaní zápalu.

PARADAJKY (Lycopersicon esculentum)

Paradajky obsahujú veľké množstvo lykopén, kyselinu kávovú a ferulovú, čo sú látky s výrazným protirakovinovým účinkom. Okrem toho paradajky obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý zase chráni pred rakovinou kože, vitamín E, betakarotén ale aj draslík, zinok a množstvo ďalších stopových prvkov a vlákninu. Okrem protirakovinového účinku paradajky posilňujú imunitu, znižujú výskyt srdcovocievnych ochorení, bojujú s nadváhou a zlepšujú zrak, vlasy a nechty.

ACAI (Euterpe oleracea)

Acai (čítaj asají) je druh palmy pochádzajúcej z amazonského pralesa Južnej Ameriky. Brazílski domorodci užívajú ovocie z Acai, ktorým sú tmavofi alové bobule, už tisícky rokov kvôli jeho liečivým účinkom a výživným hodnotám. Acai obsahuje najviac antioxidantov, vrátane polyfenolov, zo všetkého ovocia, aké bolo doteraz na svete objavené, ďalej obsahuje antokyaníny, vitamíny B, E, C a minerálne látky ako je vápnik, železo a selén. Prekvapujúca je prítomnosť veľkého množstva esenciálnych mastných kyselín typu omega-3 a omega-6. Acai ako silný antioxidant ruší nepriaznivý účinok voľných radikálov, stimuluje imunitný systém, ale aj má protizápalové, antiproliferatívne a kardioprotektívne účinky.

TEKVICA (Cucurbita pepo pepo)

Tekvicu odpradávna využívali nielen ako pokrm, ale aj na rôzne iné účely. Pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a jej pestovanie bolo známe už 4500 rokov pr. n. l. Dužina je bohatá na vodu, vitamín C a beta- karotén. Ďalším významným antioxidantom obsiahnutým v tekviciach je vitamín E, zo skupiny vitamínov B obsahuje kyselinu pantoténovú, niacín, vitamín B1 a B2. Tekvica má i vysoký obsah minerálov ako je meď, železo, horčík a draslík. Tekvica pôsobí ako jemné preháňadlo šetrné voči črevám a Napomáha regenerácii pečene. Rovnako sú známe jej hypoglykemické, antioxidačné, antibakteriálne protiplesňové a imunomodulačné účinky.

ŠPENÁT (Spinacia oleracea)

Špenát bol po celé desaťročia považovaný za najvýživnejšiu zeleninu obsahujúcu železo. Napriek všeobecnému názoru nie je špenát zvlášť bohatý na železo, ale aj tak obsahuje mnohé cenné živiny. Neobsahuje síce 30 mg železa ako sa predpokladalo, ale len 3 mg. Táto nepresnosť vznikla v roku 1870, keď istý vedec posunutím desatinnej čiarky obsah tohto kovu v špenátových listoch znásobil. Napriek tomuto omylu je však chyba považovať túto listovú zeleninu za málo výživnú zeleninu, nakoľko obsahuje mnoho iných dôležitých živín. Vysoké množstvo proteínov a naopak málo tukov a sacharidov robí z neho veľmi vhodnú zložku pri redukčných diétach. V špenáte je obsiahnutý vitamín C a E vo vysokom množstve a karotenoidy vrátane luteínu, ktoré pôsobia antioxidačne. Okrem vitamínov špenát obsahuje aj kalcium, magnézium, zinok a selén. Výskumy preukázali, že špenát pomáha predchádzať degenerácii žltej škvrny sietnice, ktorá často spôsobuje slepotu u starších ľudí. Oddávna sa špenát odporúča na vysoký krvný tlak, anémiu a zápchu. Známe sú aj jeho protirakovinové účinky a pomáha organizmus chrániť pred chorobami ciev, pečene a dokonca bojuje i proti únave a stresu.

ACEROLY (Malpighia glabra)

Acerola, alebo tiež tropická čerešňa je najbohatší prírodný zdroj vitamínu C. Pochádza zo strednej Ameriky, pestuje sa predovšetkým v Brazílii. Okrem vitamínu C obsahuje aj ďalšie zdraviu prospešné látky: vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, a E. Z minerálov obsahuje draslík, horčík, zinok, vápnik, železo, meď, fosfor; ale aj glukózu, fruktózu, sacharózu a mnohé ďalšie nenahraditeľné biofl avonoidy. Acerola zvyšuje odolnosť pred stresom, posilňuje imunitný systém, chráni pred infekciami a pôsobí protizápalovo. Má silné antioxidačné účinky, podporuje tvorbu červených krviniek a znižuje krvný tlak.

KUSTOVNICA ČÍNSKA (goji; Lycium chinensis)

Goji (čítaj godži), alebo inak kustovnica čínska je ovocie, ktorej zázračné účinky na ľudské telo poznali starí Číňania už pred dvoma tisícročiami. Ostatné národy však goji objavili len nedávno. Kustovnica čínska je ker, ktorý dorastá do výšky asi dvoch metrov a jej plody sa podobajú na šípky – sú červené, oválne a dlhé asi 2,5 centimetra. Chuť majú ako brusnice alebo sušené hrozienka. Goji je doslova vitamínová bomba! Obsahuje totiž osemnásť rôznych aminokyselín, vlákninu a dvadsaťjeden minerálnych látok ako vápnik, selén, železo, fosfor a ďalšie. Goji má dokonca najviac karotenoidov zo všetkých známych rastlín na našej planéte. Obsahuje viac vitamínu C než pomaranče, a vitamíny B1, B2 a E. Antioxidanty prítomné v goji rušia účinok voľných radikálov, ktoré zapríčiňujú starnutie organizmu a napomáhajú vzniku rakovinových buniek. Goji je skutočne elixírom života, keď stimuluje tvorbu červených a bielych krviniek, ochraňuje pečeňové bunky pred účinkom niektorých chemických látok a blahodarne pôsobí na činnosť čriev. Zlepšuje metabolizmus tukov, posilňuje imunitný systém, dokonca ľudský organizmus chráni pred cukrovkou a kardiovaskulárnymi chorobami.

Zhrnutie

Forever Kids sú chutné žuvacie multivitamíny obsahujúce zmes vitamínov, minerálov a fytoživín, ktoré dodávajú telu nutričné stavebné bloky potrebné pre rast a vitalitu. Ich množstvo je navrhnuté tak, aby vyhovovali potrebám detí s defi citom týchto dôležitých živín. Svojim zložením predstavuje Forever Kids komplex prírodných organických látok, na ktoré je človek prispôsobený a tak ich dokáže lepšie vstrebať. Je nutné tento rozdiel zdôrazniť. Syntetické látky neobsahujú pridružené zložky, ktoré uľahčujú vstrebávanie a plné využitie takéhoto preparátu, navyše často obsahujú izoméry, ktoré nie sú účinné, ale naopak, niekedy sú až toxické. V prípravkoch na prírodnej báze, ku ktorým radíme vlastne všetky prípravky spoločnosti FLP, funguje synergický efekt, keď dochádza k zosilneniu ich účinkov. Syntetické vitamíny obsahujú len izolované vitamíny, kdežto rýdzo prírodné vitamínové doplnky obsahujú i celú radu ďalších zložiek, ktoré sa nedajú synteticky vyrobiť a vďaka ktorým ich dokáže organizmus lepšie prijať, lepšie spracovať a lepšie využiť. Forever Kids je teda prípravok, v ktorom všetky obsahové látky pochádzajú z organických zdrojov, ktoré sa nachádzajú jedine v prírode.

KOMU FOREVER KIDS ODPORUČIŤ?

Forever Kids je svojim zložením veľmi vhodný k prevencii rozvoja najčastejšieho chronického ochorenia, postihujúceho najmä ženy, t.j. sideropenickej anémie. Okrem toho u tehotných žien, vzhľadom k obsahu kyseliny listovej napomáha k rozvoju zdravého plodu. Ďalej je tento výrobok vhodný pre deti, mladistvé osoby, pre športovcov, fyzicky ťažko pracujúcich, vegetariánov či osoby s chronickým ochorením. Biologická dostupnosť všetkých spomenutých vitamínov a minerálnych látok je veľmi vysoká pre ich maximálnu absorpciu a tak poskytujú optimálnu kombináciu všetkých živín, aby boli splnené rastúce potreby našich detí. Výrobok neobsahuje cukor, aspartam, umelé farbivá ani konzervačné látky. Forever Kids v štyroch tabletkách obsahuje 100 % odporúčanej dennej dávky všetkých uvedených vitamínov, 75 % zinku a 29 % železa. Tento výživový doplnok je určený pre všetkých, ktorí sú pravidelne vystavovaní stresovým situáciám, nakoľko:

  • harmonizuje a pôsobí regeneračne na celý organizmus,
  • má antioxidačné účinky,
  • pomáha prekonávať obdobie tehotenstva v lepšom fyzickom a psychickom stave,
  • udržuje fyzickú a duševnú vitalitu počas starnutia,
  • podporuje energetický metabolizmus a funkciu nervového systému,
  • zlepšuje využívanie inzulínu v organizme a pomáha udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi,
  • podporuje správnu výstavbu kostí - pomáha vstrebávať vápnik v zažívacom trakte a tak udržuje v organizme jeho zdravú rovnováhu,
  • podporuje krvotvorbu, pomáha predchádzať anémii.

Inou možnosťou použitia tohto výrobku sú poruchy funkcie imunitného systému. Forever Kids ako výživová imunomodulačná podpora je vhodný pre pacientov s poruchami imunity, rovnako i pre pacientov so zníženou imunitou z dôvodu traumy, operačného výkonu či onkologického ochorenia. Forever Kids je taktiež veľmi vhodný pre pleť a zdravý vzhľad kože. Obsahuje látky, ktoré sa starajú o tri oblasti ženskej krásy – kvalitu vlasov, stav kože a pevnosť nechtov. Prípravok pôsobí vo vnútri organizmu a aj v hlbokých vrstvách kože. Jeho účinok je preto dlhodobejší. Pravidelné užívanie tohto výrobku pomáha zachovať zdravé vlasy a kožu, peknú pleť a pevné nechty.

OBSAH BALENIA

120 tabletiek v jednom balení

DÁVKOVANIE

  • Forever Kidssa odporúča užívať v dávke:
    • pre deti od 2 do 4 rokov 2 x denne 1 tabletka,
    • pre deti nad 4 roky a dospelé osoby 2 x denne 2 tabletky,
  • V prípade závažných zdravotných problémov, po predchádzajúcej konzultácií s lekárom, je možné dávku výrobku zvýšiť až na 6 až 8 tabletiek denne.

UPOZORNENIE

  • Forever Kids nie je určený deťom do 2 rokov,
  • nadmerná konzumácia môže vyvolať laxatívny účinok,
  • skladujte uzatvorené na suchom a chladnom mieste, mimo dosahu detí,
  • výživový doplnok nie je náhradou pestrej stravy.

Analýza aktuálneho zdravotného stavu
Ako objednať?