Psychické problémy – strašiak prítomnosti?

Psychické problémy

Pamätám si na to, ako by to bolo len nedávno. V skutočnosti to už bude takmer dvadsať rokov. V jednom žilinskom rádiu sme mávali pravidelné relácie o zdraví. Postupne sme sa venovali rôznym chorobám, vždy sme sa snažili získať odborné stanovisko a následne viesť dialóg s človekom, ktorý danou chorobou trpí alebo trpel. Obvykle sme dávali priestor aj poslucháčom, aby sa mohli pozvaného hosťa niečo opýtať, prípadne sa poradiť. Väčšinou sme nemali problém nájsť človeka, ktorý by bol ochotný podeliť sa s ostatnými ľuďmi o svoju skúsenosť.

Keďže o zdravom človeku hovoríme v rovine fyzickej i psychickej, neobišla nás ani téma duševného zdravia človeka. A tu nastal problém. Nepopieram, biológia bola na strednej škole mojím najobľúbenejším predmetom, ľudské telo som mala zmapované z každej strany – ale psychika? Mala som pocit, akoby som pri preberaní danej témy v škole chýbala, alebo, učili sme sa o nej vôbec niečo?

Depresie, schizofrénia, úzkostné stavy – to bolo všetko, čo sme s Maťou, kolegyňou, o danej téme vedeli. Vymenovať pár slov, za ktorými sme si predstavovali ľudí zavretých na klinikách, o ktorých sa moc nehovorilo. V knižnici sme si požičali všetko, čo bolo k danej téme dostupné a postupne vnikali do danej problematiky. Ešte teraz, po mnohých rokoch, cítim tú bolesť a zároveň súcit s ľuďmi, ktorý som cítila pri chystaní relácie na danú tému. Elle, tak sme volali pani, s ktorou sme viedli diskusiu. Trpela paranoidnou schizofréniou, hlas v mikrofóne musela mať pozmenený, telefonáty do štúdia boli zakázané. To boli jej podmienky, aby vôbec na debatu prišla. Po odvysielaní relácie som sa s Elle rozprávala, vlastne, viac počúvala. A nechápala, nič som nechápala. Prečo? Prečo stále to tabu okolo týchto problémov? Sú vari menej ľudia len preto, že duševne trpia? Aj to bol jeden z trpkých obrazov meniacej sa doby...

Teraz, po mnohých rokoch, píšuc tento článok, vraciam sa späť do minulosti a vytváram si skladačku vlastného života. Môjho skvelého života, v ktorom som nepoznala nedostatok. Žiaden nedostatok lásky, nedostatok peňazí, nedostatok zážitkov...asi som všetkého mala až príliš. Ten hurikán musel prísť. Zatočil mojím životom a ja som sa ocitla na druhej strane priepasti. Žiaden Holden Caulfield tam nestál, aby ma zadržal a ja som padala do temnoty, aby som na vlastnej koži spoznala, čo to znamená duševne trpieť. A verte mi, až táto temná časť môjho života mi pomohla pochopiť, aké muky prežívala Elle a ako veľmi trpeli ďalší ľudia, ktorých som na svojej ceste stretla. Už to neboli bezmenní jedinci zavretí za zamrežovanými oknami, boli to ľudia s menami a každý z nich si v duši niesol svoj príbeh. Príbeh plný utrpenia, vzdoru, nepochopenia, bezcennosti, sebaľútosti, odsúdenia, izolácie...ale aj prijatia, odovzdania sa, nádeje, lásky. Tej predovšetkým.

Už viem, čo to znamená duševne trpieť. Už viem, čo to znamená chcieť a nemôcť. Už viem, aké je to padnúť a nevládať vstať. Už viem, aké je to stáť za zamrežovaným oknom. Už viem, aké je to chcieť umrieť. Už viem, aký je človek krehký. A viem, už konečne viem, čo znamená byť vďačná. Za rodinu, za dar viery, za ľudí, ktorí sa neodvrátili a stoja pri mne. Elle, už to všetko chápem...

A nielen ja. Je mnoho ľudí, ktorí duševne trpia. Niektorí sa liečia, iní trpia v tichosti. Je ich čoraz viac. A čoraz viac sa o danej téme duševného zdravia aj píše, hovorí, mnohí známi ľudia odkrývajú tajomstvo svojho utrpenia a to nám dáva nádej. Nádej, že na duševné utrpenie už nebudeme musieť hľadieť ako na strašiaka, ktorý nás objíme svojimi studenými chápadlami a postupne v nás udusí plameň života. Depresia, bipolárna afektívna porucha (mániodepresívna psychóza), schizofrénia, fóbicko-anxiózne poruchy, obsesívno-kompulzívna porucha, choroby príjmu potravy, rôzne úzkostné poruchy spojené so sociálnou fóbiou, agorafóbiou... a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Doba sa našťastie pohla vpred a ľudia majú možnosť dozvedieť sa o danej téme omnoho viac, ako tomu bolo pred dvadsiatimi rokmi. Farmakologická liečba je prepracovaná, neustále sa vyvíja a zdokonaľuje, takže predstavuje pre ľudí účinnú pomoc. No nielen lieky, dôležitou súčasťou pri tomto type ochorení je správna životospráva, fyzická aktivita a dopĺňanie potrebných živín do organizmu. Firma Forever Living Products má výborné výživové doplnky, ktoré napomáhajú správnej činnosti nielen mozgu, ale komplexne pôsobia pozitívne na celý organizmus. S ohľadom na závažnosť daných ochorení je vhodné pravidelné užívanie nasledovných doplnkov:

  • Aloe Vera Gel (kód výrobku 015, 034, 077, 196)

   – obsahuje množstvo vitamínov, minerálnych látok a enzýmov, ktoré podporujú očistu organizmu a mnohé z nich pôsobia antidepresívne.

  • Forever Arctic-Sea (kód výrobku 376)

   – jedinečný doplnok, obsahuje cenné Omega 3 a Omega 9 nenasýtené mastné kyseliny. Je veľmi účinný v boji proti depresiám, zabezpečuje správne fungovanie nervového, srdcovo-cievneho a imunitného systému.

  • Forever Bee Pollen (včelí peľ) (kód výrobku 026)

   – úžasná zmes živín, balzam pre mozog, celú nervovú sústavu, zvyšuje vitalitu človeka, zneškodňuje jedy, čistí pečeň.

  • Forever Royal Jelly (včelia materská kašička) (kód výrobku 036)

   – vhodná na celkovú regeneráciu organizmu, taktiež pri veľkom fyzickom a psychickom vyčerpaní.

  • Absorbent C (kód výrobku 048)

   – dodáva dôležitý vitamín C, ktorý je účinný antioxidant a je potrebný na boj so stresom a únavou.

  • Forever Calcium (kód výrobku 206)

   – vápnik, magnézium, vitamín D3. “Zázračná“ trojkombinácia, ktorá udržiava zdravý nervový systém, pôsobí antidepresívne, ukľudňuje a pomáha pri zaspávaní.

Okrem uvedených doplnkov je možné prestriedanie s ďalšími, napr. Forever Multi-Maca, Gin-Chia, Forever B12 Plus, Forever Daily, Forever Active Probiotic. Výber je pestrý.

Z vlastnej skúsenosti však viem, že dôležité je pravidelné užívanie aspoň dvoch výživových doplnkov, ktoré je možné po mesiaci striedať.

Časom človek sám odsleduje, ktoré doplnky firmy Forever Living Products mu pomáhajú najviac a pri zistení, ako pozitívne pôsobia na jeho organizmus, si ich sám zaradí do pravidelného režimu užívania.

Duševné zdravie

Prajem veľa zdravia, trpezlivosti a čo najviac slnečného svitu vo vašej duši.

Iveta

 


Máte podobný názor? Nesúhlasíte? Máte k tomu čo povedať? Aké sú vaše skúsenosti? Dajte nám vedieť, radi váš názor zverejníme. Kontaktné údaje na Aloe vera Shop nájdete v sekcii Kontakt.Analýza aktuálneho zdravotného stavu
Ako objednať?