Klieštami prenášané nákazy

Kliešťami prenášané nákazy a prípravky FLP

Nie je ničím nezvyčajným, ak sa z prechádzky po lese či lesoparku vracia váš štvornohý miláčik domov hneď s niekoľkými prisatými kliešťami. Avšak „chytiť“ kliešťa vôbec nie je problém ani v prípade ľudí. Kliešte rozhodne nie sú iba nejakou malou nepríjemnosťou, za ktorú by ste ich mohli považovať, kým ich zo svojho tela neodstránite. Prenášajú viaceré ochorenia, z nich aj dve závažné – kliešťový zápal mozgu (kliešťová encefalitída) a Lymskú boreliózu.

Kliešte sú celosvetovo sa vyskytujúce parazity, ktoré sa živia krvou divých i domácich zvierat a človeka. V našich podmienkach je najrozšírenejším kliešťom druh Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus). Tento kliešť sa vyskytuje po celom území, najčastejšie ho možno nájsť na okrajoch listnatých lesov, parkov, na zatrávnených plochách a podobne. Udržuje sa vo vrstve zelene cca 0,5 – 1 m nad zemou, kde nachádza potrebnú vlhkosť a odtiaľ napadá svoju korisť. Vývojový cyklus kliešťa je veľmi zložitý a dlhý, trvá až tri roky a počas neho kliešť vystrieda troch hostiteľov. Samička nakladie približne 2 000 vajíčok do povrchových vrstiev pôdy a do spodných častí vegetácie. Z nich sa vyvíjajú larvy, tie sa po nasatí krvi menia na nymfy a posledným vývojovým štádiom je imago, t.j. dospelý jedinec. Každé vývojové štádium sa živí krvou na inom hostiteľovi. Samček meria asi 2 mm, samička až 10 mm. Nacicaná samička zväčšuje svoju hmotnosť až 200-krát. Kliešť sa na povrchu tela najčastejšie prisaje na teplé, spotené miesta, kde je jemná pokožka (ako napríklad trieslo, kolenné jamky, podpazušie, pod prsníky, medzi stehná a podobne.)

Choroby, ktoré prenáša kliešť

Okrem dvoch najvážnejších ochorení, kliešťovej encefalitíde a lymskej boreliózy, kliešte na území nášho štátu môžu prenášať a šíriť ďalšie závažné nákazy, ako je piroplazmóza (babezióza), anaplazmóza, rickettsióza a tularémia.

Kliešťová encefalitída

Horúčkovité, vírusové ochorenie postihujúce centrálny nervový systém. Vírus sa v prírode udržiava v tele rôznych hlodavcov i väčších zvierat (myši, veveričky, zajace, jazvece, líšky, srnce, ovce, kozy, hovädzí dobytok, psy, mačky) a medzi zvieratami a na človeka, rovnako ako je tomu pri lymskej borelióze, ho najčastejšie prenášajú kliešte vo všetkých vývojových štádiách. Človek sa však môže nakaziť aj alimentárnou cestou pitímkozieho, kravského či ovčieho mlieka, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené. Ochorenie sa neprenáša z človeka na človeka. Aj keď je vírusom kliešťovej encefalitídy infikovaných len asi 3 % kliešťov, ochorenie môže mať celoživotné následky a dokonca môže spôsobiť i smrť. U 10 % až 30 % infikovaných ľudí toto vírusové ochorenie postihuje centrálny nervový systém, najčastejšie v podobe zápalu mozgových blán a zápalu mozgu. Približne 30-tim percentám všetkých postihnutých, bez ohľadu na formu priebehu, zostanú menšie či väčšie neurologické následky. Ochorenie máohniskový charakter, keď ohniská nákazy sa vyskytujú až do nadmorskej výšky 800 – 1 000 m n.m.
Na Slovensku je známych 39 endemických ohnísk kliešťovej encefalitídy a to najmä na západom Slovensku, v okolí Bratislavy, Nitry, Topoľčian, Rožňavy, Levíc, Nových Zámkov, Štúrova, Košíc a na Považí. Vo väčších výškach sa kliešte už nevyskytujú aj keď v roku 2004 bolo ochorenie zistené už i v nadmorskej výške 1500 m n.m. V Českej republike medzi známe ohniská kliešťovej encefalitídy patria povodie rieky Sázavy, Vltavy, Berounky a Dyje.

Príznaky
Ochorenie sa začína náhle po inkubačnej dobe 7 - 14 dní, niekedy sa vyskytujú 1 - 3 dni trvajúce obdobie s bolesťou hlavy, nechutenstvom, mierne zvýšenou teplotou. Ochorenie má dve fázy. Prvá sa podobá chrípke. Niekedy býva zamieňaná ako letná 3 dňová chrípka. V druhej fáze sa prejavujú príznaky postihnutia centrálneho nervového systému, čiže silné bolesti hlavy, tuhnutie šije, zvracanie, poruchy vedomia, vysoké horúčky, slabšie obrny. Za priaznivých podmienok trvá horúčka 4 - 7 dní. S jej poklesom sa zhoršovanie zastaví a stav prechádza do rekonvalescencie. U väčšiny ochorení nákaza prebieha asymptomaticky, u ostatných môže prebehnúť ľahká forma s 2-4 dňovými príznakmi.

Liečba
Nakoľko je liečba len symptomatická, keď špecifické protivírusové lieky ešte neexistujú, veľkým význam pre uzdravenie človeka môžu mať niektoré prípravky Forever Living Products (FLP). Z tohto dôvodu odporúčam vnútorne užívať kombináciu Aloe Vera Gel, Forever Bee Propolis (včelí propolis) a Forever Garlic-Thyme. V tomto prípade využívame ich imunostimulačné, ale najmä antimikrobiálne účinky ako náhrada chýbajúcich liekov. Dôležitý je pokoj na lôžku, znižovanie teploty a podávanie vitamínov. Pre tieto účely pomôže Absorbent-C; Fields of Greens (polia zelene); Forever Kids; Arctic-Sea SuperOmega-3 či Forever Lycium Plus. Najspoľahlivejší spôsob, ako sa chrániť pred týmto ochorením, je očkovanie.

Lymská borelióza

Bakteriálne ochorenie ľudí a zvierat, ktoré sa v súčasnosti stalo najčastejšou kliešťami prenášanou chorobou zo zvierat na ľudí a zvieratá. Na rozdiel od kliešťovej encefalitídy, je to multisystémové ochorenie, pri ktorom zatiaľ ani neexistuje možnosť očkovania ľudí. Borélie sú pohyblivé baktérie, u nás najväčší medicínsky význam prislúcha druhom Borrelia afzelii a Borrelia garinii, menej často Borrelia burgdorferi. Aj lymská borelióza má charakter prírodnej ohniskovosti s výskytom v období od marca do novembra, s maximom v letných mesiacoch.
Predpokladá sa, že v prírode je týmito boréliami nainfikovaných asi 30 % kliešťov. Do tela sa borélie dostávajú až po 24 - 36 hodinách po prisatí kliešťa (vírusu kliešťovej encefalitídy na to stačí len niekoľko hodín). Aj v tomto prípade sú rezervoárom infekcie drobné suchozemské hlodavce, určitú úlohu zohráva vysoká zver, vtáky a hospodárske zvieratá, napr. kravy a kone, ktoré tiež môžu ochorieť na lymskú boreliózu. Prirodzená odolnosť proti boréliovej nákaze neexistuje a ochorieť môže každý človek či zviera, ktorého uhryzne infikovaný kliešť.
Inkubačná doba lymskej boreliózy sa pohybuje v rozmedzí dvoch až troch týždňov, výnimočne aj tri mesiace. V klinickom obraze rozoznávame tri štádiá, medzi nimi býva rôzne dlhé obdobie zdanlivého pokoja.
1. štádium - včasná lokalizovaná infekcia - erythema migrans – kruhovitý, asi ako dlaň veľký kožný útvar - vyrážka, ktorá sa objavuje v mieste prisatia kliešťa ako červená škvrna s vyblednutým centrom a vyvýšeným lemom. Táto vyrážka sa môže rozrásť do obrovských rozmerov. Súčasne s tým sa môžu dostaviť i všeobecné symptómy ochorenia: horúčka, bolesti hlavy a svalov a opuch lymfatických uzlín.
2. štádium - nervové príznaky, ktoré sa zvyčajne prejavujú ako zápal mozgu alebo mozgových blán a obrna hlavových nervov, migrujúce bolesti kĺbov často bez opuchu a môže byť postihnuté, i keď zriedkavo, aj srdce, takže zápal srdcového svalu a osrdcovníka.
3. štádium – nastupuje mesiace až roky po uhryznutí kliešťom. Okrem chronického postihnutia kĺbov sa tu môžu objaviť aj kožné prejavy modrastým sfarbení a stenčením kože na rukách a nohách.

Liečba
Lymská borelióza by mala byť liečená antibiotikami, spravidla dlhšie než po dobu 21 dní. Vzhľadom k tomu, že účinok antibiotickej liečby nastupuje často veľmi neskoro, i po niekoľkých týždňoch alebo dokonca mesiacoch od užívania antibiotík, preto odporúčam súčasne s antibiotikami začať ihneď užívať už spomenuté prípravku Forever Living Products (FLP) s antimikrobiálnym účinkom. Ich pričinením by sa mohol zosilniť účinok antibiotík a tak predísť možným komplikáciám. Stáva sa totiž, že niektorí pacienti i po piatich rokoch majú bolesti kĺbov, a testy na borélie sú pozitívne. Borélie totiž prenikajú do kĺbov tak hlboko, že tam odolávajú náporu akýchkoľvek antibiotík. Človek tak môže mať v sebe borélie i 10 až 20 rokov bez toho, aby sa to u neho nejako prejavilo. V súvislosti s užívaním antibiotík na predchádzanie nežiadúcim reakciám, je dôležité užívať i ďalšie prípravky Forever Living Products (FLP) z radov antioxidantov. Preto odporúčam súčasne s antimikrobiálne pôsobiacimi prípravkami užívať i Absorbent-C – podporuje obnovu kĺbnych chrupaviek a dôležitý je pri syntéze kolagénu; A-Beta-CarE, antioxidant, obsahujúci vitamín E a selén; Fields of Greens (polia zelene), Forever Bee Pollen (včelí peľ), Forever Lycium Plus, Forever Kids, Arctic-Sea SuperOmega-3 pre svoje výrazné protizápalové účinky.
Je potrebné však poznamenať, že zápalová reakcia kože veľkosti nejakých 1 - 2 cm, ktorá sa vyvíja niekoľko hodín po uhryznutí kliešťom nepredstavuje lymskú boreliózu a preto sa profylaktické podávanie antibiotík nepovažuje za odôvodnené.

Preventívne opatrenia

Najvhodnejšou prevenciou pred vznikom nákaz prenášaných kliešťami je obmedziť pobyt v prírode v endemických, silne zaklieštených oblastiach. Pred kliešťami sa môžete chrániť správnym odevom (svetlé oblečenia, dlhé rukávy a nohavice, nohavice zastrčené v topánkach). Vhodné je aj používanie repelentov na odkryté časti tela. Po návrate z lesa a podobne si prezrite celé telo. V prípade prisatia kliešťa ho urýchlene odstráňte a to tak, že na kliešťa najprv streknite Aloe First alebo Aloe Activator, aby sa uvoľnil a potom sa ho pokúste vybrať pinzetou kývavými pohybmi bez točenia. Neodporúča sa usmrtiť kliešťa krémom alebo masťou, nakoľko kliešť môže zvracať a z jeho tráviaceho traktu sa do rany uvoľní patogénne agens. Miesto po uhryznutí kliešťom opäť ošetrite prípravkami Forever Living Products (FLP), aplikujte Aloe First alebo Aloe Activator, nechajte pôsobiť cca 5 minút a vtrite Aloe Propolis Creme. Miesto sledujte niekoľko týždňov a v prípade kožných zmien začnite užívať Aloe Vera Gel, Forever Bee Propolis a Forever Garlic-Thyme.

Autor článku: Doc. MVDr. Vojtech Lisák, CSc., MPH.,
člen poradného zboru Forever Living Products (FLP) SR a ČR

Zdroj: Zdravie a vitalita


Analýza aktuálneho zdravotného stavu
Ako objednať?